Tollkopasztás

A papagájok tolltépése (más néven FDB, tollpusztító magatartás) nem látható a vadon élő papagájoknál, ezért a fogságban élő, tenyésztett vagy vadon megfogott és otthon vagy madárházban élő papagájok esetében tekintik csak létező problémának (megjegyzés: vadon már tilos papagájt befogni, elméletben legalábbis). Ha megvizsgálod egy adott madár tolltépésésének okait, egy szerteágazó problémával találod szemben magad.


Aki a saját papagáján tapasztalja meg ezt az aggasztó szokást, az hamar meg fogja érteni, hogy a tolltépés elleni küzdelem egyáltalán nem könnyű. Egyformán fenyegeti a megunt befogadott madarat vagy a hosszú ideje háznál tartott kedvencet. Az okokat kétféle csoportba szokás elkülöníteni, ezek között lehetnek átfedések és sokszor nem egyszerű megállapítani, hogy mi is okozza a jelenséget.


Ha egészségügyi okot gyanítasz a háttérben, akkor mindenképpen madár-állatorvos segítségére lesz szükséged, aki a papagáj otthoni környezetének megvizsgálásában is segítséget nyújt. Ezután kell sorra venni a tartási és viselkedési kérdéseket és paramétereket. Fontos még az élelem, ezért etesd a papagájt egészséges ételekkel!

Orvosi okok
- Bőrfertőzések vagy gyulladások
- Paraziták, mint az ótvar
- Toll-ciszta
- Májbetegség
- Rák
- mérgezés nehézfémekkel, például cinkkel (függönykarnist rágott a papagáj)
- Anyagcserezavarok
- PBFD


Környezeti okok
- Alultápláltság, nem megfelelő papagáj-eledelek etetése
- Allergia környezeti tényezőkre vagy élelmiszerekre
- A bőr szárazsága az alacsony páratartalom miatt (a papagájt rendszeresen fürdetni kell!)
- Színezékek és tartósítószerek az ételben
- Nincs elég idő pihenésre egy túl elfoglalt háztartásban (stressz)
- A természetes napfény és a friss levegő hiánya
- Nikotin a madarak közelében
- Szórakozási lehetőségek, játékok hiánya

Alternatív élelmiszerek

Az évek során a feleségem és én nagyon sok papagájjal dolgoztunk, amelyek mind "válogatós" evők voltak.

A papagájok válogatósságával leginkább az a baj, hogy egészségtelen táplálkozási szokásokat szül, ami egyenes út az alultápláltság irányába. És néha akár hosszú hónapokig is eltarthat, amíg sikeresen megváltoztathatjuk a madarak étkezési szokásait a mindennapi élelmezési környezetben.

Ahogy tovább olvastam a természetes táplálékként használt termékekkel kapcsolatban, felmerült bennem egy kísérlet ötlete, hogy a kedvtelésből tartott állatainkat a tenyésztőinken keresztül ellátnánk mintákkal az egészséges, új ételekből, gyógynövényekből, zöld növényekből stb. annak érdekében, hogy kiszabadítsuk őket a rossz étkezéséből. Az első sikeres meglepően hamar bekövetkeztek.

Íme néhány a sok különleges étel és újdonság közül, melyeket az év minden szakában felkínálhatunk papagájunknak!

Gyökérnövények: természetesen a lelkiismeretesebb papagáj-tulajdonosok sárgarépát és alkalmanként céklát is felkínálnak papagájuknak. De rendszeresen, néhány havonta adhatunk madarainknak néhányat ezek közül is: fehérrépa, fokhagyma, gyömbér, hagyma, retek, bojtorján, póréhagyma. A legtöbb darabot apróra vágják vagy lereszelik az antioxidáns gyümölcslevek felszabadításához. Másoknak nagyon vékony kockákat gyártanak belőlük, így a madarak nem tudják egyszerre kidobálni a tálból. Tehetünk mellé uborkát, tököt stb.

Gyógynövények: a reggeli főtt ételeink készítésekor gyakran körbejárom a gyógynövényeket ollóval az étkezéshez.  Oregano, rozmaring, kakukkfű, petrezselyem, menta, kapor, ánizs, fahéj, öböl, bazsalikom, citromfű és hasonlók, két gyógynövény-kombinációra korlátozva, egyedi ízesítéssel, ezek mind pozitív táplálkozási tulajdonságokkal rendelkeznek, néhány naponta a papagáj is ehet belőlük.

Apró magok: a nedves gyümölcs- vagy zöldségdarabok vonzóbbá teszik a válogatott zöldeledelt a papagájoknak. Amarán, szezámmag, mák, köles és vágott kanári / repcemag (hengeres keverék). A madarak gyakran felszedik a gabonafélék darabjait, hogy rágcsáljanak, majd végül megtanulják kipróbálni a zöldséget is.