Rosemary Low madárszakértő nem zárkózik el attól, hogy kritizálja a papagájtulajdonosok olyan gyakorlatát, amelyet nem helyesel.
A tenyészkoron túli párokkal kapcsolatos írása: "A tenyésztő felelőssége, hogy a már nem termékeny párokat halálukig megtartsa, és kényelmes elhelyezést biztosítson számukra, hogy jó körülmények között tölthessék öregkorukat. Láttam már öreg madarakat, amelyek nyilvánvalóan életük végéhez közeledtek, és valóban gyengék voltak, és úgy adták el őket, mint egy árut. Ez megvetendő.".
Hozzáteszi: "Nagyon szomorú, hogy vannak olyan kereskedelmi tenyésztők, akik semmit sem törődnek azokkal a papagájokkal, amelyekkel annyi pénzt kerestek. Nem tisztelik az állományukat, és nem törődnek a rájuk bízott egyedekkel. Ilyen emberek az állattenyésztés minden területén előfordulnak, és kétségtelenül mindig is létezni fognak. Az egyik tulajdonság, ami bárkit méltóvá tesz bármilyen állat tartására, és az olyan csodálatos teremtményekre, mint a papagájok, az az együttérzés."
Rosemary hisz abban, hogy mindannyiunknak tudatában kell lennünk a természetvédelemmel és támogatnunk kell azt. Ő maga is alapító tagja volt a World Parrot Trustnak még 1989-ben. Azt írja: "A papagájturizmus számos trópusi országban katalizátora lehet a természetvédelemnek. Továbbá számtalan papagájkedvelőnek megmutathatná a vadon élő papagájok szépségét, ezzel is erősítve az üzenetet, hogy soha többé nem szabad több papagájt elvenni a vadonból".
Rosemary inspirált engem, hogy papagájtartással foglalkozzam, de nem a hagyományos papagájtartó szerepében, akinek egyetlen célja a tenyésztés vagy a kézzel történő nevelés, hanem, hogy megismerjem a madarakat, mint egyéniségeket és társakat, és kielégítsem pszichológiai igényeiket. Ahhoz, hogy ezt megtehessem egy madárral, nekem is szükségem volt némi alapképzésre, ami arra késztetett, hogy a pozitív megerősítéses nevelés híve legyek.
Megosztás a facebookonAz évek során a feleségem és én nagyon sok papagájjal dolgoztunk, amelyek mind "válogatós" evők voltak.
A papagájok válogatósságával leginkább az a baj, hogy egészségtelen táplálkozási szokásokat szül, ami egyenes út az alultápláltság irányába. És néha akár hosszú hónapokig is eltarthat, amíg sikeresen megváltoztathatjuk a madarak étkezési szokásait a mindennapi élelmezési környezetben.
Ahogy tovább olvastam a természetes táplálékként használt termékekkel kapcsolatban, felmerült bennem egy kísérlet ötlete, hogy a kedvtelésből tartott állatainkat a tenyésztőinken keresztül ellátnánk mintákkal az egészséges, új ételekből, gyógynövényekből, zöld növényekből stb. annak érdekében, hogy kiszabadítsuk őket a rossz étkezéséből. Az első sikeres meglepően hamar bekövetkeztek.
Íme néhány a sok különleges étel és újdonság közül, melyeket az év minden szakában felkínálhatunk papagájunknak!
Gyökérnövények: természetesen a lelkiismeretesebb papagáj-tulajdonosok sárgarépát és alkalmanként céklát is felkínálnak papagájuknak. De rendszeresen, néhány havonta adhatunk madarainknak néhányat ezek közül is: fehérrépa, fokhagyma, gyömbér, hagyma, retek, bojtorján, póréhagyma. A legtöbb darabot apróra vágják vagy lereszelik az antioxidáns gyümölcslevek felszabadításához. Másoknak nagyon vékony kockákat gyártanak belőlük, így a madarak nem tudják egyszerre kidobálni a tálból. Tehetünk mellé uborkát, tököt stb.
Gyógynövények: a reggeli főtt ételeink készítésekor gyakran körbejárom a gyógynövényeket ollóval az étkezéshez. Oregano, rozmaring, kakukkfű, petrezselyem, menta, kapor, ánizs, fahéj, öböl, bazsalikom, citromfű és hasonlók, két gyógynövény-kombinációra korlátozva, egyedi ízesítéssel, ezek mind pozitív táplálkozási tulajdonságokkal rendelkeznek, néhány naponta a papagáj is ehet belőlük.
Apró magok: a nedves gyümölcs- vagy zöldségdarabok vonzóbbá teszik a válogatott zöldeledelt a papagájoknak. Amarán, szezámmag, mák, köles és vágott kanári / repcemag (hengeres keverék). A madarak gyakran felszedik a gabonafélék darabjait, hogy rágcsáljanak, majd végül megtanulják kipróbálni a zöldséget is.
Megosztás a facebookon